1984 Te najpiękniejsze

Tygodnik Ciechanowski, czerwiec 1984 roku Wystawa Fotograficzna

TE NAJPIĘKNIEJSZE

„Les femmes en Pologne sont fortement belles” (Kobiety polskie są bardzo piękne) – tak kiedyś powiedział francuski autor A. Theret i chyba nie bez powodu. Uroda Polek, zwróciła uwagę, wielu znanych pisarzy. Ich opinie budzą głębokie przeświadczenie o słuszności reakcji H. Heinego, który zawołał kiedyś: „A teraz panowie zdejmijcie kapelusze. Będę mówił o Polkach”.

Na całym świecie konkursy piękności prezentują publicznie ideał urody kobiecej we wszystkich odmianach. Spośród królowych piękności wszystkich krajów, wybierana jest przez specjalny sąd Miss Świata. Oczywiście w takim zwycięstwie rolę decydującą odgrywają najrozmaitsze elementy, np. ambicje narodowe sędziów, interesy różnych przedsiębiorstw filmowych, względy międzynarodowej kurtuazji, itp. Toteż patent na miss Universe nie jest jeszcze patentem na rzeczywiście najpiękniejszą. Zresztą samo pojęcie piękna jest względne, interpretowane w sposób indywidualny.

Mówiąc o konkursach piękności, warto przypomnieć, że słynące z oryginalności słowiańskiej urody Polki odnosiły już od dawna sukcesy w kraju oraz różnych częściach globu.

Chociażby Izabela Lipka z Krakowa, która najpierw zauroczyła rodaków, a następnie potwierdziła klasę słowiańskiej urody w licznych konkursach zagranicznych.

I w tym roku w szranki o tytuł Miss Polonia stanęło wiele dziewcząt. Na kilka dni przed wyłonieniem najpiękniejszej Polki redakcja „Expressu Wieczornego” zorganizowała plener dla fotoreporterów. Spośród 41 pań wybrano Miss Foto, którą została warszawianka Magdalena Szczepańska. A więc panowie – kapelusze z głów.

Najciekawsze ujęcia wykonane na plenerze przez fotoreporterów „Tygodnika Ciechanowskiego” posłużyły do utworzenia wystawy „Miss Polonia’84” składającej się z 32 fotogramów.

Autorzy zdjęć: Artur Szczerba, Wojciech Zawadzki