1986 Gdzieś na Kaszubach

Wieczór Wybrzeża, 29 lipca 1986 roku

Przed wyborami Miss Polonia’86 Gdzieś na Kaszubach Uśmiech i gracja pod okiem choreografów

Naczelnik gminy owszem jest zorientowany, że zgrupowanie odbywa się na jego terenie. Ale konkretnie – gdzie – nie potrafi (albo nie chce) powiedzieć  W Bałtyckiej Agencji Artystycznej też milczą jak zaklęci, z czego w Biurze Organizacyjnym „Miss Polonii’86” są bardzo kontenci. Nie chodzi im o jakąś konspirację dla konspiracji, tylko o to, żeby nic nie przeszkadzało 20 finalistkom w pracy i wypoczynku przed czekającą je Wielką Galą.

Oczywiście w tym wszystkim nie ma przesady. Mieszkają i żywią się co prawda w odległym od ludzi ustroniu, ale ćwiczą w ośrodku, w którym jest obecnie pełnia sezonu i są – jak usłyszałem – największą atrakcją turnusu. Goście kibicują zajęciom, proszą o autografy i wspólne zdjęcie na pamiątkę; wokół dziewcząt atmosfera sympatii i życzliwości. Tak się przynajmniej mówi. Bo w praktyce…

Korzystając z zaproszenia, zaglądamy za kulisy przygotowań do sobotniego występu na deskach Opery Leśnej. Na szczęście poza małą salą, życzliwy dyrektor ośrodka udostępnił – nieczynną przed południem – kawiarnię, której powierzchnia, po usunięciu stolików, umożliwia dopracowanie do perfekcji wszystkich szczegółów choreograficznych.

Odwrotnie niż w latach poprzednich – impreza finałowa opierać się będzie głównie na pretendentkach do zaszczytnego tytułu Miss Polonii’86.

Zawodowi artyści stanowić mają tylko dodatek. Z zupełnie surowego materiału musi więc Barbara Bittnerówna wraz z Januszem Dąbrowskim i Danutą Cholewianką stworzyć w pocie czoła coś na kształt rewii, co… wydawać  by się mogło dość karkołomnym przedsięwzięciem. To, co w zwykłych warunkach adepci sceny opanowują przez rok – u nich trzeba przerabiać w miesiąc – z dwoma przerwami. Nic więc dziwnego, że na każdy element układu patrzą z różnych stron trzy pary czujnych oczu i co jakiś czas słychać strofowanie, by nie wychodzić z linii, uśmiechać się i trzymać stopy razem.

– Czym jest dla pani to zajęcie? – pytam Barbarę Bittnerówną.

– Najkrócej mówiąc – uroczą pracą, by ze „zwykłego” pokazu zrobić trochę teatru. Traktuję ją jak przygodę z młodzieżą. Dziewczęta są bardzo ambitne i utalentowane. Tutaj mają osiągnąć wdzięk, grację, elegancję w poruszaniu się… Tak, bardzo cieszy mnie ich rozwój.

– Czy w tak krótkim czasie można coś zrobić z całkowitymi debiutantkami?

– Czy można? My to osiągniemy! Zeszłoroczne laureatki: Kasia Zawidzka czy Brygida Bziukiewicz – były dziewczynami nieśmiałymi, przerażonymi i znerwicowanymi. Nasze zajęcia – to w pierwszym rzędzie szkoła wiary w siebie!

A same delikwentki…

Do znudzenia, na okrągło powtarzają te same elementy ćwiczeń: piosenka – prolog, 6 układów i finał. Chociaż znajdą się w nim nie wszystkie – każda musi opanować całe zadanie, bo przecież nie wiadomo, której się poszczę si, a kto odpadnie.

Korzystając z przerwy pytam uczestniczki zgrupowania o samopoczucie. Zadana nie narzeka, wszystkie są raczej… zadowolone, chociaż warunki pobytu do ekskluzywnych nie należą. Mieszkają w pokojach kilkuosobowych, jedzenie niezbyt wyszukane…

Pan Jerzy Szamborski z Biura „Miss Polonii”, który na co dzień troszczy się m. in. o warunki socjalne podopiecznych tego dnia załatwiał w Gdańsku dodatkową pulę mięsną oraz jabłka, które tutaj też okazały się rarytasem.

***

Znów wracają so zajęć. Tak oczywista czynność, jak ściąganie długiej rękawiczki urasta do rangi problemu, a wykrzesanie uśmiechu, takiego z pokazywaniem „szóstek”, to już cała filozofia. Ale każdy wie, że tak trzeba, chociaż tyle jest przy tym utrudnień; znużenie kilkugodzinnymi próbami, śliski parkiet, umykający spod wysokich obcasów, przenikliwe spojrzenia trenerów, wyczulone na każdy szczegół. Nie jest to trud zmarnowany. Od opiekunów i nauczycieli słyszę, że każda z tej dwudziestki mogłaby już dziś być modelką, a gdyby jeszcze z nimi dłużej popracować – kto wie może wreszcie i u nas powstałaby rewia z prawdziwego zdarzenia?

– Dobrze? – pyta któraś z dziewcząt p. Dąbrowskiego, dgy kończą następny element ćwiczeń.

– Dobrze, dobrze – uśmiecha się pan Janusz. – Przecież wiesz, że jak jest źle, to krzyczę – mówi pół żartem, pół serio.

– Czy krzyczę? – odpowiada na pytanie p. Bittnerówna, – Nie, raczej nie podnoszą głosu, a raczej wprost przeciwnie. In jestem bardziej zdenerwowana, tym mówię ciszej… Staram się też raczej unikać publicznego wytykania błędów i braków. Raczej prowadzę rozmowy indywidualne.

Te rozmowy nazywają „konfesjonałem” i wolałyby go unikać. Ale cóż – w jakimś momencie kończą się żarty i zabawa, a zaczynają sprawy poważne. Wszak fachowcy firmują własnym nazwiskiem efekt końcowy i nie z sadystycznych pobudek chcą jak najwięcej przekazać swym podopiecznym. Póki czas – niech korzystają.

A pan Szamborski, który jest ‘konstruktywnie” niezadowolony, mówi mi na odchodnym, że trzeba będzie pod koniec zaostrzyć dyscyplinę, bo za bardzo się wszyscy zmęczeniem panien rozczulają.

Pewnie trochę przesadza z tą srogością. I tak mają ogromną tremę przed występem w Sopocie. Dotychczasowe spotkania z publicznością wydają się teraz fraszką. Pytam więc czego najbardziej oczekują od widzów?

Odpowiedzi są zadziwiająco zgodne:

– Niech się do nas uśmiechają i niech klaszczą. To tak bardzo pomaga!

Obiecuję, że przekażę; przecież to tak niewiele. Jeśli ma pomóc adeptkom wielkiej sceny – nie żałujmy braw i nie skąpmy uśmiechów dla ich urody, gracji, odwagi i woli zwycięstwa.

A.