1987 U Najpiękniejszych

Dziennik Bałtycki Gdańsk, 25 lipca 1987 roku
Czytelnicy „Dziennika” wybierają…
Te uśmiechnięte, przystojne dziewczęta są dobrze znane z łamów „Dziennika Bałtyckiego”. Przez 15 tygodni prezentowaliśmy kolejno każdą z nich, zapraszając jednocześnie czytelników do udziału w wyborach najpiękniejszej. Ogłoszony w ubiegłą sobotę plebiscyt cieszy się ogromnym powodzeniem i każdego dnia nasze emocje sięgają zenitu: która z pretendentek do naszej nagrody ostatecznie zwycięży. Czy będzie to osoba wybrana przez publiczność, zgromadzoną w Operze Leśnej? A może nawet sama Miss Polonia’87?

Wszystkiego dowiemy się już za tydzień, a dwa dni później podamy także nazwiska osób, które wylosowały upominki. Dzięki życzliwości sponsorów na Miss Czytelników czeka bowiem – o czym informowaliśmy – „Bursztynowa Kolia” (z dodatkami) ufundowana przez naszą redakcję wspólnie ze Spółdzielnią Przemysłu Artystycznego „Bursztyny” w Gdańsku, zaś na uczestników plebiscytu skromne, acz miejmy nadzieję – gustowne prezenty.
Zanim jednak na najpiękniejsze spadnie deszcz zaszczytów i grad nagród, przyznanych przez organizatorów konkursu Miss Polonia’87 – bohaterki wielkiego spektaklu 31 bm. W Operze Leśnej w Sopocie – ćwiczą do upadłego.

Odwiedziliśmy je w ośrodku wczasowym Północnej DOKP w Wieżycy, gdzie akurat przyuczał je do trudnej sztuki występowania na estradzie Andrzej Fedorowicz, reżyserujący koncert finałowy. Katusze, których nie szczędziła im dotąd – sympatyczna skądinąd para choreografów: Danuta Cholewianka i Janusz Dąbrowski spotęgowały się teraz wielokrotnie, gdy przyszło pracować nad mimiką, gestem, a nawet nad opanowaniem tak prozaicznej wydawałoby się czynności, jak eleganckie siadanie. Wszystkie panie powinny posiąść i tę umiejętność, skoro każda z nich ma szansę na oczach wielotysięcznej rzeszy zasiąść na tronie Miss Polonii.

Wielogodzinne próby i wszelkie związane z tym uciążliwości rekompensują im wspaniałe plenery oraz ojcowska wręcz opieka personelu ośrodka, którym kieruje p. Wojciech Grabowski. Jednak im bliżej Wielkiego Finału tym i tutaj, na zgrupowaniu, goręcej. Każda z finalistek chciałaby wypaść jak najlepiej i każdej marzy się korona najpiękniejszej.
A.