1986 Komputer wybierze Najpiękniejszą

Express Wieczorny Warszawa, 1 sierpnia 1986 roku

Komputer wybierze Najpiękniejszą Polkę

Emocje rosną. Do wyboru najpiękniejszej Polki zostały już tylko godziny. Żyje tą chwila nie tylko Sopot, gdzie 13 sprawiedliwych wybierze tegoroczną Miss Polonia. Oprawa i goście imprezy znakomici!

W czwartkowe popołudnie witaliśmy na warszawskim Okęciu Miss Świata Holmarior Karlsdottier. Przyleciała z Londynu z panią Julia Morley – szefową konkursu Miss Świata.

– Lubię Polaków, lubię Polskę – powiedziała pani Morley – Nie jest to moja pierwsza wizyta, ale każdy przyjazd do Waszego kraju jest dla mnie ogromnym przeżyciem. – Również i dla mnie – wtrąca aktualnie najpiękniejsza kobieta świata – panna Holmarior. – Wiem co czują w tej chwili wszystkie tegoroczne finalistki waszego konkursu.

A właśnie. Co słychać u naszych dziewcząt, z których jedna zostanie w sobotę wybrana tą najpiękniejszą? Zajrzeliśmy za kulisy Opery Leśnej, gdzie trwała ostatnia próba przed wielka galą.

Trema, trema i jeszcze raz trema. – Cóż, jak powiedział nam jeden z jurorów, konkurencja w tym roku jest wyjątkowo wyrównana. Dziewczęta same to czują.

Każda z 20 finalistek poddana została 5-minutowej „spowiedzi”. Wyników nie znamy. Trafią one do komputera łącznie z innymi informacjami o dziewczętach – bezlitosna maszyna wyłowi tę najlepszą.

Jeden z 13 sprawiedliwych zwierzył nam się, że lepiej by było zostawić ostateczną decyzję jurorom. No, ale taki jest tegoroczny regulamin.

Wielka tremę mają nie tylko finalistki imprezy, jurorzy, ale i organizatorzy. Kierownik biura Miss Polonia, Jerzy Chmielewski, pada z nóg, jest wszędzie tam, gdzie być powinien. O żadnej wpadce nie może być przecież mowy.

Sympatycznym akcentem przed sobotnią próbą będzie wizyta w jednym z domów dziecka w Sopocie. Dzieci otrzymają telewizor kolorowy od węgierskiego Videotonu, będą też prezenty od Marsa (słodycze) oraz z Pewexu.

Przypomnijmy raz jeszcze sponsorów tegorocznej imprezy. Jest nim Pewex i jego kontrahenci. Samochód Daihatsu Charade ufunduje holenderka firma Mars; Sanyo – 3 telewizory kolorowe i 2 wideo oraz wspomniany Pewex – laserowy adapter. O ubiory dziewcząt zadba Queen of Saba. Bezlitosny komputer z pamięci którego wyłoniona zostanie najpiękniejsza Polka sprezentowała firma Pro-System. Finałową imprezę poprowadzą Tadeusz Sznuk i Janusz Świerczyński. Przygrywać będzie Alex Band. (sz)